Strona główna
Inwestycje
Tutaj jesteś
Inwestycje jak kupić mieszkanie

Jak kupić mieszkanie? Co warto wiedzieć przed podjęciem tak ważnej decyzji?

Data publikacji 1 lutego 2023


Kupno mieszkania jest dla większości osób bardzo ważnym wydarzeniem w życiu. Własne mieszkanie daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość. Jak kupić mieszkanie? Czy warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości?

Kupno mieszkania za gotówkę

Jeśli ktoś dysponuje gotówką, to oczywiście jest to najtańsza forma zakupu mieszkania. Nie trzeba dodatkowo płacić odsetek i martwić się o to, że wysokość kredytu wzrośnie. Za gotówkę można kupić każde mieszkanie. Wszystko zależy od tego, czy szuka się nieruchomości w mieście, a może na wsi. Również ważne jest to, czy ma to być mieszkanie z rynku wtórnego lub deweloperskiego. W przypadku mieszkań deweloperskich należy uwzględnić jeszcze koszty wykończenia. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, remont jest zazwyczaj konieczny, a więc koszty będą większe.

Czy warto kupić mieszkanie na kredyt?

Nie każdy dysponuje odpowiednią sumą pieniędzy, aby kupić własne mieszkanie. Są jednak kredyty, z których warto skorzystać. Wynajem mieszkania wiąże się z dość wysokimi kosztami, które lepiej jest przeznaczyć na spłatę kredytu. Pieniądze te wówczas idą na konkretny cel, a więc na mieszkanie, które po upływie określonego czasu będzie własnością kredytobiorcy. Oferta kredytowa jest bardzo atrakcyjna. Warto znaleźć pośrednika, który pomoże w wyborze najkorzystniejszych warunków kredytowania, aby móc cieszyć się własnym mieszkaniem.

Kupno mieszkania z pośrednikiem

Wiele osób zastanawia się, jak kupić mieszkanie? Czy lepiej zrobić to na własną rękę, a może skorzystać z pomocy biura nieruchomości? W tej drugiej kwestii można liczyć na pomoc fachowców. Pośrednik nieruchomości zna się na swoim fachu i na rynku nieruchomości. Wystarczy wskazać mu najważniejsze cechy, które powinny charakteryzować mieszkanie, a na pewno do wyboru będą ciekawe oferty. Pośrednik pomaga także w załatwieniu formalności, które ciążą na kupującym. Jest to osoba, która również może pomóc we wzięciu kredytu, jeśli tak ma być sfinansowany zakup nieruchomości. To dobry sposób, aby oszczędzić sobie czasu i nerwów.

Kupno mieszkania na własną rękę

Jeśli ktoś nie chce korzystać z pomocy pośrednika nieruchomości, to może szukać mieszkania na własną rękę. Jest wiele portali internetowych, na których umieszczane są ogłoszenia. Taka forma zakupu mieszkania jest tańsza, gdyż nie trzeba płacić prowizji biurze nieruchomości. Można samodzielnie sprawdzić każde mieszkanie i porozmawiać z właścicielem. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzić zawsze księgi wieczyste i wszystkie dokumenty. Ważny jest też stan techniczny nieruchomości, jeśli jest kupowana ona z rynku wtórnego.

Jak znaleźć dobrą lokalizację?

Szukając mieszkania, należy wziąć pod uwagę kilka szczegółów. Przede wszystkim ważna jest lokalizacja i sąsiedztwo. Należy sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się udogodnienia, takie jak przystanki autobusowe, szkoły, sklepy czy ośrodki zdrowia. Dobrze jest także obejrzeć okolicę i popytać o sąsiadów, którzy będą mieszkać w konkretnym budynku. Jeśli cena mieszkania jest zbyt niska, to powinno to wzbudzić podejrzenia.

Klimatyzacja split czy multisplit? Porównanie i wybór odpowiedniego rozwiązania

Redakcja nowapapiernia.pl

Nasi doświadczeni specjaliści dzielą się swoją wiedzą i praktycznymi poradami z zakresu inwestycji, budownictwa, domu, wnętrz i ogrodu, które inspirują do tworzenia pięknych wnętrz i mądrych inwestycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?