nowapapiernia.pl

Blog o inwestycjach, budownictwie i architekturze.

Wnętrza

Jak malować pasy na ścianie?

Jak malować pasy na ścianie?

Ściany w pomieszczeniach można dekorować na wiele różnych sposobów. Niezwykle atrakcyjne wizualnie są paski na ścianie. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tej metody ozdabiania wnętrz.

Jakie pasy na ścianie?

Pasy na ścianie to fantastyczny rodzaj dekoracji do wnętrz o różnym charakterze. Doskonale wpisują się w specyfikę nowoczesnych wnętrz, jednak z powodzeniem można je zastosować także w pomieszczeniach zaaranżowanych w klasyczny sposób. Istotne jest właściwe dobranie wzoru oraz koloru, co umożliwi stworzenie odpowiedniej perspektywy w pokoju. Paski na ścianie potrafią całkowicie odmienić dane wnętrze, dlatego warto się na nie zdecydować.

Pionowe pasy na ścianie

Wśród różnych rodzajów pasów na ścianie można wymienić paski narysowane pionowo. Dzięki nim możliwe będzie optyczne podwyższenie wnętrza, co poprawi jego wizualny odbiór. Dlatego pionowe pasy na ścianie najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, które mają nieco obniżony strop. Im cieńsze paski będą się znajdowały w danym wnętrzu, tym będzie się ono wydawało wyższe. Grubsze paski także podwyższą optycznie wnętrze, jednak efekt tego działania nie będzie aż tak bardzo odczuwalny, jak w przypadku cieńszych pasków.

Poziome pasy na ścianie

Na ścianach we wnętrzach możliwe jest również narysowanie pasków poziomych. Pozioma ściana w paski optycznie obniży przestrzeń w danym pomieszczeniu. Dlatego takie rozwiązanie najczęściej jest stosowane w wysokich wnętrzach, na przykład kamienicach. Poziome paski mogą optycznie poszerzyć wnętrze, dlatego będą odpowiednie również do wąskich przestrzeni, takich jak małe łazienki. Dzięki temu będą się one wydawały nieco większe.

Inne rodzaje pasków

Oprócz pasków pionowych i poziomych można również narysować na ścianach inne rodzaje pasów. Paski to dość uniwersalny wzór, który można rozmieścić na ścianie w różnych szerokościach i dość zróżnicowanych kombinacjach. Dzięki temu można dostosować wzór ściśle do swoich preferencji, a także specyfiki konkretnego wnętrza. Szerokość pasków może być mieszana lub na ścianie mogą być narysowane skośne pasy, co bez wątpienia nada niepowtarzalności każdemu wnętrzu.

Jak namalować pasy na ścianie?

Pasy na ścianie można namalować w sposób samodzielny, jeśli ma się smykałkę do majsterkowania w domu. Natomiast jeśli nie ma się odpowiednich umiejętności to warto to zadanie powierzyć specjaliście, który ma doświadczenie w malowaniu. W celu samodzielnego namalowania pasów na ścianie należy zgromadzić niezbędne przybory. Wśród nich można wymienić wałki lub pędzle, taśmę malarską oraz poziomicę. Niezbędne będą również farby w wybranych kolorach.

Malowanie pasów krok po kroku

Samodzielne malowanie pasów nie jest tak trudne, jak to się może na początku wydawać. W miejscach wyznaczonych na pasy na ścianie należy nakleić taśmę malarską. Warto wykorzystać przy tym poziomicę, aby linie były odpowiednio równe. Następnie maluje się pasy wybranymi kolorami, a potem zrywa taśmę malarską. Dzięki temu możliwe jest stworzenie we wnętrzu wybranego przez siebie wzoru.

Udostępnij