Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród jak zaplanować ogród

Jak zaplanować ogród, aby uzyskać pożądany efekt?

Data publikacji 29 kwietnia 2023


Nie trzeba korzystać z usług profesjonalisty w celu zaaranżowania ogrodu. Można zrobić to samodzielnie. W internecie jest wiele poradników, nie brakuje też źródeł inspiracji. Warto obejrzeć filmy dotyczące planowania ogrodu, są także rozmaite książki. Godne polecenia będą również tematyczne fora internetowe, które stanowią skarbnicę cennych wskazówek. Oczywiście przy braku czasu i problemach z kreatywnością zawsze można zlecić wykonanie projektu ogrodu projektantowi.

Jak zaplanować ogród?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ma być przeznaczenie ogrodu. Niektórzy potrzebują strefy rekreacyjnej, czyli przykładowo miejsca do grillowania, grania, opalania się, zabawy. Ogród może pełnić również funkcję reprezentacyjną. Świetnie sprawdza się także w roli warzywniaka. Niektórzy chcą realizować swoje ogrodnicze hobby. Jak widać, najpierw trzeba dokładnie określić swoje potrzeby, oczekiwania i preferencje. Oczywiście na uwadze należy mieć dostępną przestrzeń i możliwości finansowe. Można nawet potraktować projektowanie ogrodu jak aranżowanie wnętrza. Oczywiście kierowanie się wyłącznie walorami estetycznymi jest zgubne. Rośliny muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do życia. Poszczególne gatunki mają różne wymagania dotyczące stanowiska do rozwoju.

Jak zaprojektować ogród?

Bardzo ważne jest to, aby nigdy nie sadzić niczego w centrum ogrodu. Drzewo pośrodku to bardzo zły pomysł. Świetnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie piętrowego układu roślin. Oznacza to, że z brzegu mają być elementy najniższe, czyli trawa, kwiaty. Następne będą krzewy i na sam koniec drzewa. Warto oczywiście postawić na różnorodność w ogrodzie, ale nie należy przesadzać z nadmiarem gatunków. Ma to szczególne znaczenie przy niewielkiej powierzchni. Bardzo ważne jest także poznanie zasad dobierania roślin. Niektóre dobrze rosną w swoim towarzystwie, a inne nie występują obok siebie w naturze i wręcz zwalczają się wzajemnie. Jeśli w ogrodzie są już jakieś krzewy i drzewa, to warto je pozostawić. Trzeba pamiętać o tym, że długo rosną. Przy wyborze roślinności zawsze należy myśleć przyszłościowo. Wysokie drzewo zacznie rzucać duży cień na ogród, co stanie się problematyczne. Większość roślin kiepsko radzi sobie w przypadku ograniczonego dostępu do światła.

O czym pamiętać przy projektowaniu ogrodu?

Istotne przy projektowaniu ogrodu jest to, aby drzewa nie znajdowały się blisko obiektów architektury. Rozrastają się one we wszystkie strony, co może stać się bardzo problematyczne. Rozbudowany system korzeniowy jest w stanie zniszczyć nawet budynek. Kolejną kwestią jest kierowanie się wymogami roślin przy ich sadzeniu. Należy wiedzieć, jakie wymagania stanowiskowe i gruntowe mają poszczególne kwiaty, krzewy itd. Bardzo ważne jest także to, aby właściwie rozlokować wszystkie elementy w ogrodzie, zapewnić sobie swobodę poruszania się po nim. Nie może być problemu z przeprowadzaniem rozmaitych prac ogrodowych, zabiegów pielęgnacyjnych. Określić należy również styl ogrodu. Znaczenie ma też zaplanowanie ścieżek ogrodowych. Oczywiście nie należy robić wszystkiego na raz. Warto podzielić sobie ogród na kilka części i realizować swój plan działania kawałek po kawałku.

Analiza fundamentalna vs. analiza techniczna – co wybrać?

Redakcja nowapapiernia.pl

Nasi doświadczeni specjaliści dzielą się swoją wiedzą i praktycznymi poradami z zakresu inwestycji, budownictwa, domu, wnętrz i ogrodu, które inspirują do tworzenia pięknych wnętrz i mądrych inwestycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?