nowapapiernia.pl

Blog o inwestycjach, budownictwie i architekturze.

Budownictwo

Jaka będzie optymalna powierzchnia działki?

Jaka będzie optymalna powierzchnia działki?

Wiele osób decyduje się na wybudowanie własnego domu. Oczywiście najpierw trzeba mieć odpowiednią działkę, aby móc w ogóle myśleć o wybieraniu projektu. Należy pamiętać o tym, że działka musi spełniać konkretne wymogi, aby możliwe było zbudowanie na niej wymarzonego budynku. Jest wiele istotnych kwestii, które należy mieć na uwadze. Znaczenie będzie mieć między innymi przeznaczenie działki, jej powierzchnia, wymiary.

Jak wybrać działkę pod budowę domu?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie przeznaczenie ma dana działka. W tym celu trzeba zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Kluczowe będzie to, aby w zapisach widniała informacja o tym, że działka jest budowlana. W przeciwnym razie konieczne będzie zmienienie jej przeznaczenia, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Trzeba złożyć stosowny wniosek. Kolejną kwestią jest położenie działki względem stron świata. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup terenu z wjazdem od północy lub wschodu. Jest to niezwykle istotne i wpływa na rozkład pomieszczeń. Wejście do domu znajduje się od strony frontowej działki. Można liczyć także na dobrze doświetlony pokój dzienny z wyjściem na taras lub ogród.

Co ma znaczenie przy wyborze działki?

Bardzo ważna jest powierzchnia działki pod budowę domu. Dla większości osób optymalne będzie 1000 metrów kwadratowych. Można liczyć na duży wybór projektów domu, sporo wolnej przestrzeni do zaaranżowania ogrodu. Oczywiście przy ograniczonym budżecie trzeba poszukać mniejszej działki, aby zaoszczędzić pieniądze. Na terenach miejskich minimalna powierzchnia działki wynosi 300 metrów kwadratowych. Jeśli ktoś chce wybudować się na przedmieściach, to musi mieć działkę o powierzchni co najmniej 600 metrów kwadratowych. Z kolei na wsi wymaga się minimum 1000 metrów kwadratowych. Wszystkie informacje o minimalnej powierzchni działki budowlanej można znaleźć w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego. Przy wyborze projektu trzeba mieć na uwadze również powierzchnię zabudowy i powierzchnię biologicznie czynną. W przypadku domu parterowego działka musi być spora ze względu na dużą powierzchnię zabudowy. Z kolei dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym zajmuje mniej miejsca.

Na co zwracać uwagę podczas kupowania działki?

Istotną kwestią przy zakupie działki budowlanej jest zwrócenie uwagi na jej wymiary. Znaczenie ma także kształt. Optymalna będzie działka kwadratowa i prostokątna, bo ułatwia to jej zagospodarowanie zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Wąskie działki są zwykle tańsze, ale niestety trzeba liczyć się z różnymi ograniczeniami i utrudnieniami. Zmniejsza się także wybór projektów domów. Zachować należy również odpowiednią odległość budynku od granicy działki. Przepisy prawa budowlanego jasno wskazują warunki, jakie musi spełnić inwestor w celu wybudowania konkretnego obiektu na danej działce. Niezwykle Istotne jest jej uzbrojenie. Tańsze są działki bez wykonanego przyłącza wodnego, kanalizacyjnego, gazowego i elektrycznego. Ich zakup jest jednak tylko pozornym oszczędnością. Będzie trzeba uzbroić działkę we własnym zakresie, co generuje spore koszty.

Udostępnij