nowapapiernia.pl

Blog o inwestycjach, budownictwie i architekturze.

Budownictwo

Poznaj rodzaje budynków mieszkalnych

Poznaj rodzaje budynków mieszkalnych

Rynek nieruchomości ma wiele do zaoferowania, więc dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Można zamieszkać na przedmieściach, w centrum miasta, na wsi. Do wyboru są rozmaite mieszkania i domy z rynku pierwotnego lub wtórnego. Niektórzy decydują się na wybudowanie domu, inni wybierają zakup mieszkania od dewelopera wykończone pod klucz. Wyróżnia się wiele typów budynków mieszkalnych, więc aż trudno zdecydować się na konkretne rozwiązanie.

Jakie są rodzaje budynków mieszkalnych?

Do wyboru są rozmaite budynki jednorodzinne i wielorodzinne. Trzeba oczywiście w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby i oczekiwania oraz preferencje i możliwości finansowe. W przypadku zabudowy jednorodzinnej najczęściej wybór pada na dom jednorodzinny wolnostojący. Znajduje się on na oddzielnej działce. Nie jest w żaden sposób połączony z innymi budynkami mieszkalnymi. Oczywiście istnieje możliwość wydzielenia dwóch mieszkań w domu jednorodzinnym. Obecnie wybór jest ogromny. Można zdecydować się na nowoczesny dom, luksusową willę, budynek przedwojenny. Domy jednorodzinne różnią się układem wnętrz, architekturą zewnętrzną, powierzchnią. Innym rozwiązaniem będzie dom w zabudowie bliźniaczej. Oznacza budynki mieszkalne z jedną wspólną ścianą. Dawniej rozwiązanie to cieszyło się sporą popularnością. W bliźniakach mieszkały zwykle dwie rodziny.

Na jaki zdecydować się budynek mieszkalny?

Budynkiem mieszkalnym jest także dom w zabudowie szeregowej. Oznacza to minimum 3 domy jednorodzinne, które są ze sobą połączone bocznymi ścianami. W Polsce tego typu budownictwo cieszyło się dawniej ogromną popularnością. Można było często trafić na duże osiedle domów szeregowych, na które składało się nawet kilkadziesiąt budynków. Oczywiście obecnie także nie brakuje domów w zabudowie szeregowej, najczęściej na obrzeżach miasta i w miejscowościach stawiających na prężny rozwój. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze, cieszy się sporym metrażem i nawet własnym ogrodem. Z kolei do zabudowy wielorodzinnej zalicza się kamienice. Spotyka się je głównie w centrach miast. Mieszkania mają spory metraż, są to obiekty z historią. Jeśli kogoś interesuje mieszkanie w kamienicy, należy oczywiście szukać ofert na rynku wtórnym. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością przeprowadzenia kosztownego remontu.

Gdzie zamieszkać?

Dużą popularnością cieszy się z zabudowa wielorodzinna w postaci bloków. Jest to najczęściej spotykany rodzaj budynków mieszkalnych w miastach. Można liczyć na bardzo zróżnicowany metraż. Typowym budownictwem wielorodzinnym są wieżowce. Mają one zwykle kilkanaście kondygnacji, dwie klatki schodowe. Jeśli ktoś szuka apartamentu o wysokim standardzie, to powinien zainteresować go drapacz chmur, czyli wieżowiec mogący mieć nawet kilka kondygnacji. Jest też coś takiego jak klatkowiec. Chodzi tutaj o niską zabudowę wielorodzinną, budynek o zaledwie kilku kondygnacjach. Oczywiście można zapomnieć o windzie, co staje się problematyczne dla osób zamieszkujących czwarte piętro. Warto wiedzieć także o istnieniu galeriowców i korytarzowców. Jest to kolejny przykład budynku wielorodzinnego. Obecnie są one rzadko spotykane.

Udostępnij