Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Czy można uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?

Data publikacji 1 lutego 2023


Sprzedaż nieruchomości wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku w urzędzie skarbowym. Jeśli ktoś nie wypełni takiego obowiązku, może liczyć się z nałożeniem kary. Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Czy są przepisy, które pozwalają uniknąć zapłaty podatku?

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Wysokość podatku od nieruchomości jest ustalona na poziomie 19%. Każdy, kto sprzedał mieszkanie, dom lub inną nieruchomość, ma obowiązek zapłaty 19% podatku od wartości sprzedaży, ale tylko wówczas, gdy sprzedaż nastąpiła przed upływem okresu 5 lat od kupna tej nieruchomości. Jest to bardzo ważny zapis, dzięki któremu można uniknąć podatku. Należy jednak pamiętać, że 5 lat dotyczy roku kalendarzowego, a więc w wielu przypadkach należy poczekać dodatkowo nawet kilka miesięcy, aby uniknąć tejże opłaty.

Czy podatek od sprzedaży nieruchomości płaci sprzedający?

W każdym wypadku podatkiem od sprzedaży nieruchomości jest obciążony sprzedawca. To właśnie osoba sprzedająca osiąga dochód, który jest opodatkowany. Należy pamiętać, że na sprzedającym ciążą wszystkie formalności związane ze sprzedażą. Musi on też w urzędzie skarbowym złożyć specjalną deklarację. Oczywiście jest tu mowa jedynie o osobach fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Osoby mające firmę nie muszą płacić podatku, o czym warto pamiętać.

Czy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości, którą otrzymało się w spadku?

Każda nieruchomość nabyta w drodze spadku lub darowizny także jest obciążona podatkiem. Jeśli jednak sprzedaż jej nastąpi później niż w ciągu 5 lat od jej nabycia przez spadkodawcę, to oczywiście obowiązek podatkowy znika. Chodzi oczywiście o okres 5 lat kalendarzowych. Przykładowo, jeśli ojciec kupił mieszkanie w lipcu 2016 roku i w czerwcu 2020 przepisał je w spadku synowi, to syn może je sprzedać bez konieczności płacenia podatku 1 stycznia 2022 roku. Należy pamiętać, że od darowizny należy zapłacić podatek od otrzymania spadku. Bardzo ważne jest także to, że kwotę od sprzedaży nieruchomości oblicza się samodzielnie.

Czy zawsze trzeba płacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, podatek nie obowiązuje, jeśli nieruchomość sprzedaje się po upływie 5 lat kalendarzowych od jej nabycia. Nie ma również w tej sytuacji konieczności składania zeznania podatkowego. Kolejnym powodem jest brak dochodu od sprzedaży. Jeśli dom czy mieszkanie zostały sprzedane przed upływem 5 lat po cenie takiej samej lub niższej niż cena zakupu, to podatku nie trzeba płacić. Można także uniknąć podatku, jeśli pieniądze, które się otrzymało ze sprzedaży nieruchomości, przeznaczy się na zakup innej nieruchomości lub na własne cele mieszkaniowe. Można tę kwotę przeznaczyć na remont domu czy mieszkania. Należy jednak pamiętać, że pieniądze muszą być wydane w okresie 3 lat od końca roku podatkowego. Jak zatem widać, jest kilka sytuacji, które pozwalają uniknąć płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Czasami opłaca się po prostu poczekać, aby termin 5 lat upłynął.

Klimatyzacja split czy multisplit? Porównanie i wybór odpowiedniego rozwiązania

Redakcja nowapapiernia.pl

Nasi doświadczeni specjaliści dzielą się swoją wiedzą i praktycznymi poradami z zakresu inwestycji, budownictwa, domu, wnętrz i ogrodu, które inspirują do tworzenia pięknych wnętrz i mądrych inwestycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?