nowapapiernia.pl

Blog o inwestycjach, budownictwie i architekturze.

Inwestycje

Jak znaleźć najtańsze mieszkania w Polsce?

Jak znaleźć najtańsze mieszkania w Polsce?

Z roku na rok koszty zakupu własnego mieszkania w Polsce stają się coraz wyższe. Dlatego coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać, jak znaleźć tańsze mieszkania. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najlepszymi pomysłami.

Mało atrakcyjne lokalizacje

Najtańsze mieszkania w Polsce można znaleźć przede wszystkim w mało atrakcyjnych lokalizacjach, w których zamieszkuje niewielka ilość osób. Wśród rzadko wybieranych miejsc można wymienić na przykład lokalizacje przy trasach szybkiego ruchu, a także przy liniach kolejowych. Wiele osób nie chce mieszkać przy oczyszczalniach ścieków oraz spalarniach odpadów, dlatego obiekty mieszkalne w tych miejscach również będą nieco tańsze niż w centrach dużych miast.

Mniejsze miejscowości

Tańsze mieszkania zlokalizowane są również w mniejszych miejscowościach, gdzie infrastruktura nie jest tak rozbudowana. W obecnych czasach wiele osób decyduje się na zakup mieszkania w mniejszym mieście lub na wsi, gdzie koszty życia są zdecydowanie niższe. Cena nowego mieszkania poza dużym miastem może być nawet trzydzieści procent niższa od ceny obiektu mieszkalnego w mieście. Jednak przed zdecydowaniem się na zakup lokalu w takiej lokalizacji warto sprawdzić dostępną infrastrukturę oraz możliwość dojazdu do miasta. W niektórych miejscowościach z powodzeniem funkcjonuje publiczna komunikacja.

Ostatnie lokale

Szukając opcji najtańszych mieszkań na terenie kraju warto zastanowić się również nad sprawdzeniem ostatnich dostępnych lokali od dewelopera. Większość mieszkań deweloperskich sprzedaje się dość szybko, nawet na etapie dziury w ziemi. Jednak nie dotyczy to wszystkich mieszkań. Gdy budynek jest gotowy deweloper pragnie jak najszybciej sprzedać wszystkie lokale i jest w stanie atrakcyjnie obniżyć ich cenę. Bardzo często oferowane są w tym przypadku różne rabaty, takie jak miejsce parkingowe gratis. Ostatnie mieszkania często są mniej atrakcyjne, dlatego nie zostały wcześniej kupione. Może się to wiązać na przykład z niekorzystnym rozkładem przestrzeni w mieszkaniu.

Rynek wtórny

Kolejną możliwością zakupu tańszego mieszkania jest skorzystanie z szerokiej oferty dostępnej na rynku wtórnym. Na rynku wtórnym bardzo często można znaleźć mieszkania w okazyjnych cenach, zarówno w miastach, jak i poza nimi. Niektórym właścicielom szczególnie zależy na szybkiej sprzedaży swojego mieszkania i dlatego obniżają ceny. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być na przykład chęć szybkiego wyjechania poza granice kraju, a także rozwód i podział majątku. Chęć szybkiej sprzedaży mieszkania pojawia się również u osób, które otrzymały lokal w spadku lub darowiźnie, a mają już do dyspozycji inne mieszkanie.

Do remontu

Wśród tańszych lokali mieszkalnych można również wyszczególnić lokale mieszkalne, które mają wątpliwy stan techniczny lub są przeznaczone do remontu. Konieczność wykonania remontu sprawia, że cena mieszkania jest niższa niż pierwotnie oczekiwana, ponieważ nie wszyscy decydują się na takie rozwiązanie. Niektóre osoby wybiorą lokale nowe lub w bardzo dobrym stanie technicznym, aby uniknąć ewentualnych prac budowlano-remontowych.

Udostępnij