nowapapiernia.pl

Blog o inwestycjach, budownictwie i architekturze.

Budownictwo

Czy wiesz, ile trwa budowa domu?

Czy wiesz, ile trwa budowa domu?

Każdy chciałby jak najszybciej wprowadzić się do nowego domu, ale niestety nie da się jednoznacznie powiedzieć, kiedy to dokładnie nastąpi. Budowa domu może trwać krócej lub dłużej. Zależy to od wielu czynników. W przypadku tradycyjnego budownictwa nawet kilka miesięcy może być niewystarczające do ukończenia budowy. Jest to proces żmudny i czasochłonny. Niestety niektórych prac nie można przyspieszyć, mogą pojawić się także rozmaite utrudnienia.

Budowa domu ile trwa?

Żadne przepisy nie określają, jak długo powinna trwać budowa domu. Duży wpływ na, to kiedy nastąpi zakończenie prac, mają między innymi zastosowane technologie, poziom skomplikowania projektu, możliwości finansowe inwestora. Oczywiście prace budowlane będą mieć konkretny harmonogram. Szczegółowy plan jest już przygotowywany przed przystąpieniem do rozpoczęcia prac. Można wobec tego poznać mniej więcej termin zakończenia poszczególnych etapów. Na podstawie harmonogramu możliwe staje się sprawdzenie między innymi daty odbioru obiektu. Jeśli komuś zależy na tym, aby jak najszybciej wybudować dom, to powinien skorzystać z usług profesjonalnej ekipy budowlanej. Trzeba również na bieżąco doglądać wszystkiego i w razie wystąpienia jakichś problemów, jak najszybciej je rozwiązać.

Ile czasu zajmie wybudowanie domu?

Średnio budowa domu zajmuje od roku do dwóch lat. Oczywiście nie zawsze udaje się zrealizować założenie postawienia budynku w ciągu kilkunastu miesięcy. O stanie surowym można mówić, gdy pojawiły się fundamenty i ściany fundamentowe. Ich wykonanie trwa od paru dni do dwóch tygodni. Jeśli do wyrównania jest dużo gruntu, to wszystko przedłuża się. Potem przychodzi czas na zlecenie wyznaczenia budynku na działce przez geodetę. Najdłużej trwa wstawienie ścian nośnych. Czasem zajmuje to do nawet trzech tygodni. Budynek w stanie surowym powinien być gotowy w ciągu półtora miesiąca. Potem przechodzi się do kolejnego etapu, czyli do stanu surowego otwartego. Trzeba liczyć kolejne cztery miesiące. W przypadku domu parterowego można skrócić ten czas o nawet połowę.

Ile trwa budowa domu?

Po stanie surowym otwartym przechodzi się do stanu surowego zamkniętego i ocieplenia budynku. Muszą być oczywiście wstawione już okna i drzwi oraz wykonane pokrycie dachowe. Zwykle udaje się to zrobić w ciągu pięciu miesięcy. Kolejnym etapem staje się wykonanie elewacji. Ocieplenie domu może trwać dwa tygodnie lub nawet dwa miesiące, w zależności od wybranej metody. Oczywiście na tym nie koniec. Kolejnym etapem staje się wykończenie. Przeprowadza się szereg prac, które mają na celu doprowadzenie budynku do takiego stanu, aby można było się do niego wprowadzić. Należy wobec tego otynkować ściany, położyć podłogi, wykończyć łazienkę i kuchnię. Układa się także płytki, maluje ściany. Niezbędny staje się również montaż poszczególnych instalacji. Etap wykończeniowy trwa zwykle kilka miesięcy. Najczęściej udaje się to wszystko skończyć w ciągu pół roku. Duże znaczenie ma to, komu powierzy się to zadanie. Doświadczeni fachowcy są w stanie zdążyć w ciągu paru miesięcy.

Udostępnij